آیا دویدن و تمرین در فضای آزاد در دوره کرونا امن است؟

با توجه به سوالهایی که این مدت در مورد دویدن در این دوره از ما شد و اهمیت رعایت نکات ایمنی، این مطلب رو که خلاصه ای از مطلبی است که در مورد ورزش در فضای آزاد در نیویورک تایمز چاپ شده ترجمه کردیم. امیدواریم مفید باشه.

 آیا می توانیم در فضای بیرون بدویم یا راه برویم؟

بله. با رعایت فاصله شش فیت (تقریبا 2 متر) از دیگران می توانیم در فضای بیرون تمرین کنیم.

 

آیا خورشید سطوح را استریلیزه می کند؟

پروفسور آکیکو ایواساکی از دانشگاه ییل می گوید: اگرچه می توان این ویروس را با اشعه یو وی غیر فعال کرد، اما پاسخ به این سوال که ایا اشعه طبیعی خورشید هم می تواند این ویروس را غیر فعال کند هنوز مشخص نیست. بنابراین بهتر است به سطوح مختلف مثل نیمکتها، وسایل ورزشی پارک ها و ... دست نزنیم، دستکش بپوشیم و بعد از ورزش دستها را بشوییم.

 

آیا می توانیم از آبخوری ها آب بخوریم؟

انجلا راموسن از دانشگاه کلمبیا می گوید: هنوز در مورد اینکه این ویروس چه مدت روی آبخوری ها می ماند داده ای نداریم ولی پیشنهاد می کنیم از ابخوری ها استفاده نکنیم.

 

اگر در فاصله شش فیتی پشت سر کسی بدویم و آن فرد سرفه کند، آیا می توانیم به دویدن خود در مسیر او ادامه دهیم؟

علم در مورد اینکه این ویروس چه مدت در هوا می ماند به پاسخ قطعی نرسیده، اما دکتر ایواکاسی می گوید: اگر پشت سر کسی باشید که مبتلا به ویروس است و باد جرم ها را پراکنده نکند،  قطراتی که شامل این ویروس باشند می تواند برای مدت کافی معلق بمانند و شما آنها را تنفس کنید. هر چند این سناریو ممکن است بندرت اتفاق بیفتد اما غیر ممکن نیست. بنابراین مسیرهای کم تردد را انتخاب کنید و اگر کسی جلوی  شما سرفه یا عطسه کرد خود را کنار بکشید.

 

آیا باید کفشها را قبل از ورود به خانه در بیاوریم؟

 نمی دانیم  ویروس به کفش می چسبد یا نه اما با توجه به اینکه کفشها در کل میزان جرم زیادی را حمل می کنند، آنها را بیرون از خانه دراورید.

 

اگر در خانه بمانیم چه مدت طول می کشد بدنمان آمادگی اش را از دست دهد؟

اگر تمرینات خود را ناگهانی و بطور قابل ملاحظه کم کنیم با برخی آسیب های فیزیولوژیک مواجه می شویم. برای مثال دونده هایی که بعد از یک ماراتن میزان مسافت تمرینهای خود را کم کردند تقریبا بعد از چهار هفته حجم خون کمتری را تولید کردند و تغییراتی در قلب و سیستم قلبی عروقی آنها مشاهده شد. در تحقیق دیگری نشان داده شده است که وقتی داوطلبان جوان و سالم که بطور نرمال ده هزار قدم در روز برمی دارند این میزان را به دو هزار قدم کاهش دادند در دو هفته فشار خون بالاتر، حساسیت به انسولین پایین تر و پروفایل کلسترول بدتری نشان دادند. خوشبختانه این تغییرات متابولیک دو هفته بعد از اینکه فرد به فعالین نرمال بازگشت به حالت طبیعی رسیدند. بنابراین اگرچه ممکن است بعد از مدتی تمرین نکردن اولین تمرینها مانند قبل نباشد و شما فکر کنید آمادگی بدنی قبل را از دست داده اید ولی نگران نباشید! تغییراتی مانند کاهش حجم خون و یا استقامت بدن مجدد برمی گردند. دکتر پدلر توصیه می کند که فقط تمرینات را با شدت بالا شروع نکنید.

 

میزان تمرینی که در این دوره می توان داشت تا بدن آمادگی نسبی خود را حفظ کند چقدر است؟

دکتر جیبالا استاد دانشگاه مک مستر می گوید: شواهد نشان می دهد که حتی تمرینهای پنج دقیقه ای در روز میتواند کمک کند تا حد پایه ای از آمادگی بدنی را حفظ کنیم. ترکیبی از پوش آپ، برپی، پله و ... میتواند ضربان قلب را بالا نگه دارد. دریک تحقیق نشان داده شد که افرادی که سه بار در روز، هر بار بیست ثانیه، پله ها را بالا و پایین رفتند ظرفیت هوازی خود را در شش هفته درحدود پنچ درصد افزایش دادند.

علاوه بر اینکه خیلی مربی ها و باشگاه ها تمرینهای خود را بصورت آنلاین گذاشته اند که می تونید استفاده کنید، در کامنت ها هم سه منبع برای تمرین های شش دقیقه ای، هفت دقیقه ای و نیم ساعته که در متن مقاله آمده بود رو گذاشتیم که می تونید در منزل انجام بدید.

منبع:

https://www.nytimes.com/2020/03/19/well/move/coronavirus-covid-exercise-outdoors-infection-fitness.html

 ترجمه:
نگار سماک‌نژاد